HOME   WYPOWIEDZ SIĘ   MAPA STRONY

PODPIWNICZENIE DOMU

Menu
Kiedy warto mieć piwnicę ?

Bardzo mała działka

W tym wypadku może się okazać, że warto schować część pomieszczeń domu pod ziemią, aby zachować jak najwięcej z powierzchni ogrodu. W piwnicy mogą się na pewno znaleźć wszystkie pomieszczenia pomocnicze i techniczne, czyli spiżarnia, graciarnia, pomieszczenie na piec c.o. Może się tam również znaleźć pralnia, choć to rozwiązanie kłopotliwe, gdyż nieustannie trzeba nosić uprane rzeczy na górę. W piwnicy da się też umieścić w.c. dla gości czy garderobę - pod warunkiem jednak, że zejście na dół będzie wygodne. A jeżeli zapewnimy dopływ odpowiedniej ilości światła dziennego, można przenieść do piwnicy część pomieszczeń dziennych.

Ograniczona powierzchnia zabudowy

Lokalne przepisy często tak znacznie ograniczają powierzchnię zabudowy działki, że jedynie 10-20% jej powierzchni można przeznaczyć pod dom. Nawet na dużej parceli trudno wtedy zmieścić dom z rozbudowanym parterem i trzeba z częścią pomieszczeń uciekać w górę - na piętro, lub w dół - do piwnicy (tak jak w punkcie Bardzo mała działka).

Przestrzegam jednak przed pomysłem sytuowania projekty z garażem w podziemiach. Po pierwsze, jest to rozwiązanie uciążliwe (szczególnie zimą, gdy sporym problemem jest odśnieżanie), po drugie - do garażu takiego trzeba zjeżdżać w dół po pochylni, która zajmuje taką samą powierzchnię co garaż lub nawet większą. I co ważne - wliczana jest do wspomnianej powierzchni zabudowy działki. Zatem gra nie jest warta świeczki!

Dom bliżej niż 3-4 m od sąsiada

Przepisy regulujące odległości budynku od granicy działki odnoszą się do części nadziemnych. Nie dotyczą jednak tego, co znajduje się pod ziemią. Na wyjątkowo małej i wąskiej działce można się niekiedy ratować upychaniem powierzchni pod ziemią, omijając w ten sposób wspomniane przepisy i przesuwając domowe wnętrza do granicy z sąsiadem, gdyż ograniczenie odległości nie dotyczy kondygnacji podziemnych.

Dom na skarpie

Jeżeli działka, na której projektujemy dom, ma różnicę poziomów wynoszącą przynajmniej 1/2 kondygnacji (ok. 1,50 m.), to warto tę sytuację wykorzystać. Jeśli zbudujemy piwnicę, wówczas naturalne ukształtowanie terenu umożliwi jej doświetlenie z niższej strony parceli. Tam można usytuować część pomieszczeń dziennych. Reszta piwnicy może być przeznaczona na pomieszczenia pomocnicze. Ponadto część piwnicy można efektownie połączyć przestrzennie z górą.

Brak miejsca na hobby czy pomieszczenia gospodarcze

Piwnica jest dobrym miejscem na usytuowanie uciążliwych funkcji: pomieszczeń rekreacyjnych, warsztatu modelarskiego, kącika perkusisty czy salki ze sprzętem sportowym. Wtedy jednak warto zapewnić jej dopływ światła dziennego, i to w uczciwej ilości.

Piwnica to również dobre miejsce na kino domowe czy pokój audiofila. Pomieszczenia te można bowiem znacznie lepiej wyizolować akustycznie od reszty domu niż podobne ulokowane na parterze. Tym bardziej, że piwnicę dzielą od sypialni na piętrze aż dwie kondygnacje! Takie rozwiązanie może być zbawienne w domu, w którym mieszkają wielbiciel nocnego kina i ranny ptaszek, potrzebujący już o godz. 22 ciszy i spokoju, by móc pójść spać.



Budujemy dom Projekt domu Agatka Architektura Projekt domu jednorodzinnego Bella Wszystko co chciałbyś wiedzieć o domu Wybieramy działkę budowlaną