Jeżeli się już decydujemy na zbudowanie piwnicy, warto ją tak zaprojektować, aby nie wyglądała jak zło konieczne. Można to osiągnąć na dwa sposoby: odpowiednio kształtując przestrzeń i starannie dobierając materiały wykończeniowe.
Kwestia przestrzeni
Bardzo ważne jest zapewnienie wygodnego zejścia do piwnicy - schody nie powinny być gorsze niż na innych kondygnacjach - a więc powinny mieć te same proporcje stopni i szerokości biegu, co w pozostałej części domu. Schody prowadzące w dół nie powinny prowadzić wprost do ciasnej plątaniny korytarzy, lecz raczej kończyć się w zaprojektowanym w piwnicy małym holu, który by dodał jej nieco oddechu. Taki hol podniesie rangę piwnicy i sprawi, że nie będzie ona miała charakteru podrzędnego.
Należy też koniecznie zachować rozsądną wysokość kondygnacji podziemnej. Trzeba pogodzić dwie sprzeczności i tak ją dobrać, żeby z jednej strony korzystający z piwnicznych pomieszczeń człowiek nie szorował włosami po suficie, a z drugiej - by nie trzeba było zbyt głęboko posadawiać budynku. Rozsądna wysokość piwnicy wynosi 230-250 cm w świetle. Jeżeli planujemy tam salę gimnastyczną lub pokój rekreacyjny, to jej wysokość nie powinna być mniejsza niż 250 cm.
Do tego wszystkiego chociaż w części pomieszczeń przydałoby się dobre oświetlenie (o czym mowa dalej). Ma ono bowiem wielkie znaczenie dla odbioru przestrzeni. Zawsze przyda się też jakiś chwytliwy pomysł (przykłady takich pomysłów pokazujemy w punkcie "Połączenie z resztą domu"), który pomoże do końca pozbyć się typowego piwnicznego charakteru pomieszczeń lokowanych poniżej poziomu gruntu.
Oświetlenie
Oświetlenie wnętrz światłem dziennym jest szczególnie ważne w pomieszczeniach, z których korzysta się dłużej i stosunkowo często. Światło do wnętrz mogą wprowadzać okna pogrążone - ulokowane poniżej terenu w studzienkach doświetlających, ale lepiej sprawdzają się okna, z których choć częściowo widać otoczenie: takie rozwiązanie podnosi standard pomieszczeń w piwnicy. Możliwości oświetlenia piwnicy ilustrują rysunki (1-4).
Materiały wykończeniowe
Dobrze byłoby zachować w piwnicy ten sam standard, co na górze. To nie zawsze musi oznaczać zwiększenie kosztów. Dla przykładu: jeżeli posadzka na parterze ma być wykończona ceramiką (np. gresem), warto tę samą posadzkę położyć i w piwnicy. Żeby koszty wykończenia nie wzrosły zanadto, można ewentualnie kupić na całość materiał w drugim gatunku i, po przebraniu, lepsze płytki ułożyć na parterze, a te z niewielkimi wadami - w piwnicy. W ten sposób uzyskamy jednolity wygląd obu kondygnacji i obie zachowają podobny standard. Unikamy negatywnego wrażenia, że schodząc po schodach do piwnicy wkraczamy do pomieszczeń klasy "B". To jest szczególnie istotne, jeżeli urządzamy w podziemiach na przykład salę gimnastyczną czy pokój zabaw dla dzieci.
Dobrze jest też utrzymać kolorystykę wnętrz w jasnych pastelowych kolorach, aby zerwać ze stereotypem ciemnej piwnicznej nory.
Połączenie z resztą domu
Można zwiększyć atrakcyjność projekt domu pomieszczeń w podziemiu, stosując nieszablonowe rozwiązania. Przykładowo: jeśli na dole urządzamy pokój telewizyjny lub muzyczny, można go efektownie połączyć schodami bezpośrednio z pokojem dziennym ulokowanym na parterze. Pokój w piwnicy będzie w ten sposób łatwiej dostępny, a przez to chętniej odwiedzany. Jeżeli ponadto schodom nadamy ładną formę, to mamy wszelkie dane ku temu, aby stworzyć atrakcyjne wnętrze. Innym pomysłem może być zrobienie choćby niewielkiego otworu w stropie (otwartego lub przeszklonego) usytuowanego przy schodach czy również w pokoju dziennym. Powstaje w ten sposób dwukondygnacyjna przestrzeń łącząca oba poziomy domu, a przy okazji do piwnicy wprowadza się pośrednie światło z okien parteru.
Takich rozwiązań może być mnóstwo, wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczeń w piwnicy i inwencji twórców budynku.
|